Pridať inzerát     Moje inzeráty | Časté otázky
Online inzercia a video inzeráty pre dom, záhradu, stroje a náradie zdarma.

Únik tepla a izolačné materiály

Pri izolovaní rodinného domu je dobré venovať pozornosť najmä miestam najčastejších tepelných strát.

 

Únik tepla a izolačné materiály
Našej pozornosti by nemala uniknúť stecha, obvodové múry a pivnica. Práve tieto miesta sa podieľajú pri samostatne stojich domoch až 70% na strate tepla. Zbytok strát tvoria okná (prenos) a samotné vetranie(13%).
Zateplenie je vhodné urobiť najmä pri renovácii ( stavbách ) stropov, múrov, strešných šikmín, obnove alebo montáži obloženia alebo obkladu, montáži obložení, vrstiev na múroch k nevykurovaným miestnostiam
Zateplením novostavby ale aj staršej budovy získate dobrú klímu,  pohodlie. zvýšenie životnosti objektu. Ako užívateľ budovy získate nemalú úsporu nákladov na teplo, hlukovú a pri kvalitných materiáloch (minerálnych vlnách ) aj protipožiarnu ochranu. Pri zvolení materiálu je dobré zvážiť taktiež flexibilita materiálu, ktorá výrazne uľahčuje spracovanie, bráni vytváraniu škár v izolačnej vrstve čím zlepšuje izolačne vlastnosti objektu.
V súčasnosti sú požiadavky upravené normou ČSN 730540 o tepelnej ochrane budov a ďalších súvisiacich predpisov.
Druhy izolačných materiálov
Izolačné materiály sa vyrábajú z kamennej alebo sklenenej vlny, keramzitu, z penového plastu (tvrdej peny), drevených vlákien, v poslednom období tiež z organických vláknitých materiálov (bavlna, ovčia a konopná vlna, vločky zo starého papiera).
Tvrdé peny
Tvrdé peny sa delia podľa metódy spracovania a zdrojovej suroviny na polyuretánové a polystyrénové. Tvrdé peny vo všeobecnosti majú veľmi vysokú mechanickú pevnosť pri namáhaní tlakom a veľmi dobre izolujú teplo. Polystyrén sa vyrába polymerizáciou ropy a technologických prísad. Pre interiéry sa preto smie používať len na tieto účely certifikovaný polystyrén bez škodlivých plynov (napr.:H-FCKW). Niektorí producenti sa snažia vylepšovať parametre paropriepustnosti a vyrovnať sa tak minerálnym vlnám. Polyuretán je zdravotne nezávadný avšak jeho výroba je ekologický veľmi náročná a toxicky zaťažujúca prostredie.
Minerálna vlna
V posledných rokoch sa najčastejšie používajú (viac ako 50% ) izolačné materiály z minerálnej vlny. Minerálna vlna je spoločný pojem pre izolačné materiály, ktoré sa vyrábajú z anorganických, sklenených, kamennných surovín. Pri sklenených vlnách sa výrobcovia znažia uplatniť až 70% recyklovaného skla (miera závisí od výrobcu). Kamenná vlna sa vyrába z prírodnych materiálov ( z kremenného piesku sa tavbou získajú minerálne vlákna, ktoré sa spájajú modifikovanou umelou fenolmorhaldehydovou živicou ), ktoré poskytujú výrobku  vysokú stabilitu v prostredí. /viac info http://www.novedomy.sk/nobasil
Medzi ďalšie izolačné materiály môžeme zaradiť izolačné dosky, ktoré sa vyrábajú zväčša z borovicového, smrekového dreva a s rôznymi úpravami podľa použitia (úprava voskom a podobne). Izolačné dosky prepúšťajú paru, ich izolačné vlastnosti sú nižšie ako u horeuvedených materiálov. Dosky sa zväčša používajú pre zvukovú izoláciu podláh, izoláciu fasád, strešné drevené debnenie. Drevovláknité dosky sú veľmi príjemne pre interiérové využitie, dobre akumulujú teplo. Tiež v exteriéry podporujú stabilitu omietky a používajú sa v kombinácii s inými izolačnými materiálmi. (to platí najmä pre ľahké drevovláknité dosky vyrobené z drevených hoblín, ktoré majú nižšie izolačné vlastnosti ako drevené dosky)
Vločky zo starého papiera (celulóza, buničinové vločky) dobre izolujú od vlhkosti a hluku. Uplatňujú sa najmä pri dutinách kde sa nanášajú fúkaním spolu s vodou (pri cca 10% vlhkosti )
Ovčia vlna, ma podobné vlastnosti ako minerálna vlna. Dobre reguluje vlhkosť. Používa sa v podobe rohoží (plste). Nakoľko je to prírodný materiál je potrebné ho vždy chrániť proti napadnutiu hmyzom (moliam)

Korok sa používa ako korkové platne alebo granulát (šikminy, stropy, podlahy). Korok je zaujimavý najmä z hľadiska dobrej akumulácie tepla, ľahkej manipulácie. Neprekáža mu mierna vlhkosť. (osvedčené sú najmä produkty z expandovaného korku bez spojovacích prímesí )

Penové sklo je zaujimavé z hľadiska vysokej odolnosti voči vlhkosti, pare. (Vyrába sa z taveného skla, extrudovaním a mletím na prach ) Preto sa používa najmä ako priama izolácia od zemskej vlhkosti (pivnice, pri exteriéry - terasy, ploché strechy alebo streny v priamom kontakte so zemou. Rovnaké vlastnosti ako penové sklo dosahuje aj vulkanický perlit (vzniká rozdrobením a následne krátkodobym vysokým teplotám, pričom voda v perlite spôsobí jeho cca 15násobne zväčšenie objemu). Výborne blokuje vlhkosť , používa sa ako násypový materiál alebo ako prímes do termicky izolujúcej malty (napr.: na omietky)

Vlastnosti izolačných materiálov nam bližšie opisuje:
Tepelne vodivá skupina : Označuje výkon tepelnej ochrany zvolenej izolácie. Súčiniteľ lambda (W/m.K) vyjadruje vlastnosti materiálu prenášať teplo. V zásade platí , že čím nižšie hodnoty ma súšiniteľ lambda, tým je izolácia účinnejšia.
Výber materiálu však musí zohľadňovať aj ďalšie vlastnosti: difúzny odpor pri prechode vodných pár, , pôsobenie na okolie z hygienického hľadiska a životnosť materiálu.
Protihluková ochrana: Protihluková ochrana izolačného materiálu závisí v hlavne na jeho vlastnostiach. Čím viac je štruktúre materiálu otvorených buniek, zároveň čím je materiál pružnejší, tým lepšia je jeho protihluková ochrana.
Protipožiarna ochrana :
A Trieda označuje nehorľavé izolačné materiály. Trieda B sa rozdeľuje do podskupín :
horľavé: B1 = ťažko zápalné, B2 = normálne zápalné, B3 = ľahko zápalné.
Protipožiarné vlastnosti izolačného materiálu je dobré zvážiť aj v súvislosti s izolovanou konštrukciou.
Pred nákupom zvážte taktiež difúzny odpor pár, ekologickú náročnosť jej výroby a zdravotnú nezávadnosť materiálu voči prostrediu, životnosť materiálu, hmotnosť, obal (pr.: komprimácia) a vzhľadom na spracovanie aj pružnosť. Tieto skutočnosti vám pomôžu pri preprave a samotnom spracovaní izolačného materiálu.
Pri manipulácii s izolačnými materiálmi dodržujte výrobcom stanovené technologické postupy a ochranu zdravia pri práci (najmä ochrana dýchacích ciest proti prachu )

O násVšeobecné podmienkyObchodné podmienkyMapa stránkyCookiesKontakt

Created By Kuki's WebSolutions
© MrBazar.sk 2010

Táto stránka používa cookies, pre Váš lepší užívateľský zážitok.
Rozumiem
Viac informácii